06 Aralık 2020
Pazar

OSGB Nedir?

OSGB, Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi demektir.

OSGB'ler 27 Kasım 2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde belirtildiği üzere iş sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri veren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşlardır.

Yönetmelikte belirlenen iş sağlığı hizmetlerinin kapsamında şirketlere işyeri hekimi ve sağlık personeli tahsis etmek, iş güvenliği hizmetlerinin kapsamında ise iş güvenliği uzmanı tahsis etmek vardır. Ancak Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar oldukları için OSGB'ler şirketlere insan kaynağı sağlayan birer danışmanlık firması değil, yasalar ve yönetmeliklerce belirlenmiş ceza-i sorumlulukları olan firmalardır. 30 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'na göre 2 ve daha fazla çalışanı olan bütün şirketler işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli hizmeti almakla yükümlü olacak. Öncelikle 50'den fazla çalışanı olan firmalar iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve sağlık personeli bulundurmakla yükümlü olacak bu yükümlülük yasa Resmi Gazete'de yayınlandıktan 6 ay sonra yani 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren başlayacak. 50 ve 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan şirketler 30 Haziran 2013'ten itibaren ve diğer bütün şirketler 30 Haziran 2014'ten itibaren yasanın iş güvenliği uzmani, işyeri hekimi ve sağlık personeli bulundurma hükümlerinin uygulamakla yükümlü olacak. Şirketler bu yükümlülüklerini, ilgili personeli kadrolarında bulundurarak veya bir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden (OSGB) alarak karşılayabilirler. Alınması gereken yasal minimum hizmet süresi şirketin çalışan sayısına ve tehlike sınıfına göre değişkenlik gösteriyor. 29 Aralık 2012 Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayınlanan ilgili Yönetmeliğ'in "iş güvenliği uzmanının çalışma süreleri" adlı 12. maddesine göre yapılır.