20 Haziran 2024
Perşembe
05 Şubat 2014 , Çarşamba

İnşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği iyileştirilecek

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı arasında inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliğinin iyileştirilmesine ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında imzalandı.

Dinçer, burada yaptığı açıklamada, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun Kapsamında Yapılan İnşaatlarda İş Sağlığı ve Güvenliğinin İyileştirilmesi İşbirliği Protokolü imzaladıklarını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye'de sanayileşme ile birlikte değişim yaşandığını, bu değişimin merkezindeki sektörlerden birinin inşaat olduğuna dikkati çeken Dinçer, inşaatın ekonominin gelişmesinde ve istihdamın artırılmasında önemli bir role sahip olduğunu vurguladı.

Bugün yeni bir adım attıklarını söyleyen Bakan Dinçer, ülkedeki yüzlerce, binlerce yapı denetim firmasının sahiplerini, yöneticilerini ve çalışanlarını inşaat sektöründeki iş kazalarını önlemek amacıyla eğiteceklerini ve onlardan yararlanacaklarını bildirdi.

Bu çalışmayla 2010 sonuna kadar yaklaşık 5400 yapı denetim firması çalışanını, 2011 sonuna kadar ise yaklaşık 14 bin yapı denetim ve kontrol elemanını iş sağlığı ve güvenliği alanında eğiteceklerini, denetim yaptıkları inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliği önlemleri almaları veya aldırmaları konusunda kendilerine destek sağlamalarını bekleyeceklerini anlatan Dinçer, kendi kapasiteleriyle ulaşamayacakları bir alanda 14 bin elemanla yeni bir hamle başlattıklarını belirtti.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir de Yapı Denetimi Kanunu kapsamında 19 ilde uygulamaların devam ettiğini, denetim faaliyetlerinin etkin şekilde yürütüldüğünü ve uygulamanın 81 ile yaygınlaştırılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

İş sağlığı ve güvenliği konusundaki etkin çalışmalara katkı sağlamak amacıyla 2011 sonuna kadar yaklaşık 14-15 bin yapı denetim elemanının eğitiminin tamamlanıp sertifikalarının verileceğini anlatan Demir, böylece 200 bine yakın iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından etkin denetim konusunda büyük bir başarıya ulaşılmasını hedeflediklerini vurguladı.

Bakan Demir, "Yapı Denetimi Kanunu'nun uygulanmasında yapılan tüm yapılarda insanların sağlıklı bir şekilde yaşamasını temin etmeye yönelik bir hedef varken şimdi buna bir şey daha ilave edilmiş oluyor. Bu binaların yapımı sırasında çalışanların, işçilerin, inşaat esnasında orada bulunan insanların iş sağlığı ve güvenliği noktasında çok etkin ve önemli bir programı başlatmış bulunuyoruz" dedi.

"Kararlı bir tavır içinde olacağız"

Ömer Dinçer, basın mensuplarının soruları üzerine, insan hayatını tehlikeye atacak veya mesleki bir hastalığa yol açabilecek durumların tespit edilmesi halinde inşaatların kapatıldığını söyledi.

Tedbirler alındıktan sonra iş yerinin tekrar açılmasına izin verdiklerini vurgulayan Dinçer, idari anlamda çok kararlı bir tavır içerisinde olacaklarını belirtti.

Dinçer, iş sağlığı ve güvenliği alanında uzman sertifikası almış ve iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışan elamanların sorumluluklarını yerine getirmediklerinin tespiti halinde yetki belgelerinin iptal edileceğini, idari para cezalarına maruz kalacaklarını kaydetti.

Mustafa Demir de yapı denetim sistemini elektronik sistemde anlık takip ettiklerini, yapı denetim bürolarının öngörülen çalışmaları yapmamaları halinde müeyyideler uygulanacağını ifade etti.

Bakan Dinçer, Zonguldak'ta toprak altındaki madencilere ilişkin çalışmalardaki son duruma ilişkin soru üzerine, çalışmaların devam ettiğini, bu konudaki soruları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına sormakta yarar bulunduğunu, maden ocağının ihalesine ilişkin işlemi onların takip ettiğini söyledi. Dinçer, bölgedeki şartların ise zor ve ağır olduğunu belirtti.